تندخوانی را در پنج قدم بیاموزید

تند خوانی واقعا مهارت با ارزشی است. تحقیقات نشان می دهد که سرعت متوسط خواندن برای افراد معمولی چیزی در حدود دویست کلمه در دقیقه است و با اطمینان می توان گفت که این سرعت به طور مستقیم به سطح تحصیلات و یا هوش افراد مربوط نمی شود بلکه یک توانایی اکتسابی است. اگر افراد معمولی از توانایی حقیقی و بالقوه خویش در تندخوانی استفاده کنند آنگاه خواندن کتابی که پنج ساعت برای آنها طول می کشد، به شصت دقیقه یا کمتر کاهش می یابد و این توانایی در دنیای امروز که سرعت و زمان، ارزش بسیار زیادی پیدا کرده است یک موهبت بزرگ به حساب می آید. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با هفت قدم مهم در مهارت تندخوانی آشنا کنیم، اما اگر می خواهید مهارت ویژه ای در این زمینه کسب کنید باید به کتاب هایی که در این زمینه نوشته شده است، مراجعه کنید و یا از کلاسهای تخصصی آن در سطح شهر خود استفاده نمایید.

فواید تندخوانی

  • انجام کار فیزیکی کمتر

باید بدانید که مغز انسان می تواند هر بار گروه کلمات یا شبه جمله ها (مجموعه کلمات معنی دار) را به همان خوبی تک کلمه ها بپذیرد و این عمل حتی برای مغز انسان آسان تر است. ما جمله را هرگز به خاطر درک تک تک کلماتش نمی خوانیم، بلکه آن را برای درک شبه جمله های آن می خوانیم. همچنین جالب است بدانید که یک خواننده کند، کار مغزی بیشتری از خواننده سریع انجام می دهد زیرا ناچار است پس از تشخیص هر کلمه، معنای آن را به معنای کلمه بعد از آن بیفزاید، در حالی که یک خواننده سریع، هر بار که شبه جمله ها را می بیند، فقط یک اتصال ساده را بین این دو قسمت برقرار می کند. بنابراین مزیت فوق العاده تندخوانی، انجام کار فیزیکی کمتر توسط چشم ها بر روی هر صفحه می باشد. به این صورت که فرد تندخوان به جای حدود پانصد توقف توأم با تمرکز دید در هر صفحه، فقط صد توقف خواهد داشت و عضلات چشمش کمتر خسته می شود

  • تمرکز حواس بیشتر

یکی از مهم ترین فواید تندخوانی، این است که شخص تندخوان، دارای ذهنی فعال و متمرکز می شود و با همه چیز، دقیق و حساب شده برخورد می کند و ذهن او همیشه به صورت ناخودآگاه، فعال و پویاست. یک خواننده کند، به خاطر توقف ها و شروع های مکرر و پیشرفت متزلزل، امکان زیادی دارد که بی حوصله شود و تمرکز حواس خود را از دست بدهد. یا حضور ذهنش کاهش یابد و از درک معنی آنچه که می خواند، عاجز بماند. ولی کسی که عادت کند شبه جمله ها را با هم ببیند، می تواند به راحتی مفهوم آنها را درک کند. از طرف دیگر تندخوانی باعث می گردد تا مطالب کم اهمیت، زودتر شناخته شوند و بر مطالب مهم، تأکید بیشتری شود. از این رو درک تمام مطلب، برای خواننده سریع که قدرت تمرکز حواس بیشتری دارد، خیلی آسان تر می شود.

  • صرفه جویی در وقت

یکی دیگر از آثار مطلوب تندخوانی، صرفه جویی در وقت است. این گزینه باعث می شود تا زمان آزاد بیشتری پیدا کنید و از آن برای مطالعات جنبی دیگر و یا کارهای شخصی تان بهره ببرید. بیشتر ما از نداشتن وقت کافی، برای انجام کارهای مورد علاقه مان شکایت داریم. اگر شما هم تا امروز چنین مشکلی داشته اید و یا به مطالعه زیاد علاقه مند هستید، بدانید که با فراگیری روش تندخوانی، قادر خواهید بود که به ساعات بیشتری برای مطالعه دست پیدا کنید. فرد تندخوان می تواند در هر توقف، تا شش کلمه را زیر دید چشم های خود قرار دهد و همچنین قادر خواهد بود در هر ثانیه، تا چهار توقف را انجام دهد و این به دین معنی است که به راحتی می شود سرعتی تا حد 1000 کلمه در دقیقه را به دست آورد.

  • افزایش کارایی و خلاقیت

تندخوانی به طور آشکار، کارآیی و خلاقیت فرد را بالا می برد. شخص تندخوان با هر مسئله ای به راحتی برخورد می کند و آن را از پیش پای خویش برمی دارد. کسانی که سریع تر می خوانند، بهتر نیز می فهمند. این یک قانون است که هر چه سریع تر حرکت کنیم، نیروی جنبشی بیشتری را جمع کرده و کارایی بیشتری پیدا می کنیم. محصلی که به مهارت تندخوانی دست یافته است، نسبت به همسالان خود از دانش بیشتر و درک صحیح تری بهره خواهد برد زیرا با تندخوانی کارایی و خلاقیت او افزایش پیداکره است و با صرف زمانی مشابه همکلاسی هایش، نتایج بهتری می گیرد.

پنج قدم مهم برای اینکه تندخوان شوید

 

قدم اول-  تمرکز بر روی یک خط را کاهش دهید

کاری که باید انجام دهید این نیست که متن را خط به خط بخوانید. خط سیر چشم شما باید مثل یک کانگورو از روی جمله‌ها بپرد. هر کدام از این پرش‌‎های کانگورویی به یک توقف لحظه ای برای پرش مجدد منجر می‌شود. در واقع این توقف لحظه ای، یک تصویر موقتی از متن مقابل چشمانتان است که در ذهن شما به جا می‌ماند. زمان هر کدام از این توقف‌ها 2/1 تا 4/1 ثانیه، برای یک کتاب‌خوان آماتور طول می‌کشد.

قدم دوم-  برگشت به قبل را برای همیشه از بین ببرید

یک کتاب‌خوان آماتور، زمان مطالعه عادت دارد تا جمله ها را دوبار دوبار بخواند و یا وسط مطالعه چند کلمه به عقب برگردد و شاید مطلبی را دوباره چک کند تا خیالش راحت شود که درست خوانده است. این کار که به صورت آگاهانه صورت می‌گیرد باعث برهم خوردن تمرکز شده و سی درصد به زمان مطالعه اضافه می‌کند.

قدم سوم - وسعت دیدتان را به صورت افقی گسترش دهید

آماتورها به صورت نقطه‌ای تمرکز می‌کنند و حرفه‌ای‌ها به صورت گسترده. فکر کنید چشم‌تان لنزی دارد که می تواند سطح گسترده تری از کلمات یا خطوط را ببیند و نیازی برای حرکت دادن سر خود به چپ و راست خطوط ندارید. برای تُندخوانی باید تمرکز چشمان‌تان را به صورت افقی گسترش دهید تا چندین کلمه جلوتر از آن‌جایی که هم‌اکنون می‌خوانید را هم ببینید. این نکته را قاریان حرفه ای قرآن به خوبی انجام می دهند. زیرا باید در حین تلاوت یا ترتیل، قواعد صرف و نحو کلمات بعدی و حتی محل فرود و سکون در جمله را در یک نگاه تشخیص دهند. اگر بتوانید وسعت دیدتان را افزایش دهید پنجاه درصد زمان مطالعه خود را ذخیره خواهید کرد و این یک موفقیت بزرگ است.

قدم چهارم -  لغات را با زبان تلفظ نکنید و با انگشت خط نبرید

سعی کنید عادتی را که در بلند خواندن کلمات دارید ترک کنید. بسیاری از ما یاد گرفته ایم با سرعتی که صحبت می کنیم کلمات را بخوانیم. درحالی که مغز ما سریع تر از زمانی که لغات را بیان می کنیم و یا با انگشت دنبال می کنیم می تواند آنها را درک کند. بسیاری از افراد مطالب را پس از ادا کردن می خوانند و یا طبق عادت با انگشت آنها را دنبال می کنند. اگر شما می خواهید یک تندخوان شوید، هرگز لغات را بلند تلفظ نکنید و یا حتی لب خوانی هم نکنید تا سرعت پردازش  مغزتان کاهش پیدا نکند و از دست برای تمرکز روی عبارات استفاده نکنید زیرا وسعت دید شما را کاهش می دهد.

قدم پنجم -  بر روی کلمات کلیدی و مهم تمرکز کنید

 تمرین کنید به جای تکیه بر خواندن هر لغتی در متن، یک گروه از لغات را یکباره درک کنید. در اکثر عبارات فقط یک یا دو کلمه اساسی یا مهم وجود دارند و برای استنباط معنی عبارت، نیازی به خواندن بقیه کلمات نیست. این مهم فقط با تمرین هدفمند ایجاد می شود. یک متن را که قبلا مرور کرده اید در مقابل خود قرار دهید و سعی کنید کلمات مهم و اساسی در هر خط را پیدا کنید. دوباره متن را بخوانید و اینبار فقط بر روی کلمات کلیدی و مهم آن تمرکز کنید. تمرین فوق باعث می شود ذهن شما ناخداگاه در متون جدید، کلمات مهم و اساسی را شناسایی کند و درک کلی از متن را در کسری از زمان بدست آورد.