نقش مهارت آموزی در تضمین آینده شغلی نوجوانان

در کشورهای توسعه یافته رکن اصلی اشتغال، مهارت آموزی است. داشتن مهارت لازمه پیوند با بازار کار و مبنای انجام هر شغلی نیز هست. اما در ایران دانش آموزان برای دستیابی به شغل پس از اتمام تحصیلات متوسطه وارد دانشگاه می شوند تا شاید هرچه سریعتر جذب ارگانهای دولتی و خصوصی شوند اما وقتی بدون مهارت و فقط با تحصیلات دانشگاهی خود، نمی توانند شغلی را بیابند دچار یاس و ناامیدی می شوند.

سوال مهم در اینجا این است که آیا در کشورمان برنامه ریزی تحصیلی در مدرسه و دانشگاه فراگیران را برای شغل مورد علاقه و زندگی مطلوبشان آماده می کند؟ بررسی ها نشان می دهد که نیمی از متقاضیان کسب مهارت را دانش آموختگان دانشگاهی مقاطع ارشد و دکتری به خود اختصاص داده اند! و متاسفانه حدود هشتاد درصد رشته های دانشگاهی مرتبط با نیازهای کشور نیست. امروز متخصصین کارآفرینی کشورمان معتقد هستند که فرهنگ کار و کارآفرینی باید در دوران ابتدایی در محصلین نهادینه گردد تا ذهن کودک از همان ابتدا با مباحث کار و خود اشتغالی آشنا شود و در جوانی به مشکل بی کاری برنخورد.

هرچند نمی توان علت بیکاری را تنها بی مهارتی جوانان دانست اما قطعا آشنایی نداشتن با هیچ کار و حرفه و هنری از دلایل مهم این معضل اجتماعی کشورمان است. چرا که هر ارگان یا واحد اقتصادی به دنبال نیروهایی است که توانایی مربوط به حوزه فعالیت آن مرکز را داشته باشند. از طرفی بالا رفتن سن بیکاران معمولا به آنها اجازه یادگیری یک مهارت از صفر را نمی دهد. برای پیشگیری از این امر و شروع مهارت آموزی، می توان گفت نوجوانی طلایی ترین دوران زندگی است. زیرا نوجوان از لحاظ فکری و توانمندی یادگیری سطح بسیار مطلوبی دارد و از طرف دیگر وقت آزاد فراوانی را برای انجام کارهایی در سطح حرفه ای را داراست.

اگر یک نوجوان امر تحصیل و کسب مهارت را به موازات هم پیش برده و برای خستگی درکردن سراغ تفریح و جمع های دوستانه برود، می تواند در سال های اول جوانی به شخصی مفید برای خانواده و جامعه تبدیل شود. هر محصلی باید در کنار تحصیل، یک پیوستار کارآفرینی داشته باشد. یعنی مهارت هایی را کسب کند که منجر به خوداشتغالی شود. خوانندگان عزیز اگر به آینده شغلی نوجوان خانواده خویش می اندیشید! او را در مسیر یافتن و جهت دهی به استعداد های تازه کشف شده اش یاری رسانید تا از این طریق سبب بالا بردن اعتماد به نفس و خودکارآمدی نوجوانان خویش شده و سهمی به سزا در پرورش نسلی مولد و توانمند ایفا کنید.

 این دوراندیشی در شرایط امروز جامعه ایران و دشواری شرایط اقتصادی برای شما همچون شاه کلیدی است که می تواند در مواجه با فشارهای روحی آینده فرزندتان تا حد قابل ملاحظه ای گره گشا باشد و در مدت کوتاهی موفقیت آینده او را تضمین نماید.

 

                                                                                                                                   شیما اسکافی نوغانی - خبرنگار شهرآرا